Tábory/Akce

PŘIHLÁŠKA

O NÁS

OBJEKT

OTÁZKY

Informace
k akcím

Potřebné
dokumenty

Spolek,
vedení

Informace
o objektu

Máte
otázky?

Závěrem BOMBA ZIMA 2019

 

 

Musím přiznat, že jsem se na BOMBA Zimu 2019 velice těšil, dlouho jsem se na ní připravoval a rozhodoval se, kdy je ten správný čas. Vždy mne odrazoval systém jarních prázdnin v České republice, protože největší klientelu máme z Ústí nad Labem a Teplic , každá oblast má jarní prázdniny v jiný termín. Než jsem se rozhodl vše zorganizovat, absolvoval jsem 2 lyžařské kurzy jako lyžařský instruktor, abych nabyl zkušenosti a dal si na některé věci pozor a byl na vše připraven. Velice mi v rozhodování pomohlo působení v lyžařské škole SCOTT, kde již několik let sbírám zkušenosti a praxi v učení dětí a dospělých na lyžích. Měl jsem tedy jasnou představu, jak BOMBA Zima bude vypadat a jako správný čas jsem určil rok 2019.

Na co jsem nebyl připraven, bylo nedodržení ústních domluv s lidmi. Při žádné akci, kterou jsem kdy pořádal, se mi to nikdy nestalo. O to víc mne to mrzelo, že hory beru jako místo, kde si lidi pomáhají a jsou na sebe přátelští. Začalo to tím, že jsem se domluvil s panem Müllerem na konci letních prázdnin, o konání BOMBA Zimy 2019 v jeho penzionu SOKOL a v průběhu ledna 2019 mi oznámil, že na mou rezervaci zapomněl a penzion má již obsazený. Ne že bych propadal panice, ale hledat ubytování v půlce ledna pro skupinu 60 lidí nebylo snadné a po několika marných telefonátech, kdy jsem z druhé strany cítil něco jako, že jsem se zbláznil v lednu shánět ubytování na únor pro 60 dětí. Nakonec jsem ubytování sehnal v lokalitě, kde jsem nikdy nebyl, a tak jsme vyráželi do neznáma do Dolního Dvora a do Hotelu U Zvonu.

Druhým velký zklamáním byla domluva s Pavlem Pospíšilem a lyžařskou školou SNOW, kde jsme již v říjnu 2018 byli domluveni a Barča s Vláďou (instruktoři z lyžařské školy SNOW) mohli se svolením Pavla se zúčastnit BOMBA ZIMY 2019. Na konci ledna 2019 mi telefonicky oznámil, že své slovo bere zpět a Barču s Vláďou na jarní prázdniny potřebuje v Teplicích. Upřednostnil své zájmy a raději zrušil své slovo, než aby zachoval charakter. Tímto svým nedodržením „chlapského“ slova mi zkomplikoval kvalitu výuky a celý chod tábora, nebo jsem si to aspoň v té chvíli myslel!

Přesto všechno jsem na BOMBA Zimu 2019 odjížděl s dobrým pocitem a velmi jsem se na to těšil. Mému pocitu také přispělo to, že i když má žena nemá ráda zimu, rozhodla se, že na Zimu 2019 vyrazí se mnou. Věděl jsem, že v tom nebudu sám, budu u toho mít svou rodinu a také své dobré přátelé z BOMBA party.

Ubytování v Hotelu U Zvonu odpovídalo horskému ubytování pro školy a strava a služby odpovídaly ceně. Navíc nám Hotel poskytl vše potřebné, co jsme k BOMBA Zimě 2019 potřebovali. Každý pokoj měl svou toaletu a sprchu, dále na patře byly společenské místnosti, kde jsme mohli dělat akce mimo svah. Jediné, co na pokoji chybělo, byly úložné prostory, a tak děti měly většinu věcí stále v zavazadle, ale nemyslím si, že by to nikomu vadilo. Z toho důvodu jsme vynechali i bodování pokojů za úklid a věřím, že děti to velice uvítaly … 😊 S vedením hotelu, p. Henclem, jsme se naučili vycházet a když něco bylo potřeba, vše klapalo, třeba posunutí stravy, balíčky a jiné domluvy. Uvědomuji si, že jsme náročnější skupina a nemohu říct, že by nám něco chybělo a tak p. Henclovi a jeho týmu děkujeme.

Velkou výhodou byla vzdálenost hotelu od areálu Ski Family, která byla 300 metrů, a tak jsme nemuseli řešit žádný skibus ani dlouhé docházení na sjezdovku. Ze začátku jsem se bál, že areál je malý, ale musím říci, že na učení byl perfektní. A ač je to malý areál spíše pro děti s rodiči, služby, které zde poskytují byly super. Personál areálu byl vstřícný a vždy nám se vším pomohl. Velkým osvěžením pak bylo zakoupení permanentky s jedním dnem v Černém Dole, kde si děti užili lanovkovou sedačku a delší a různorodější tratě. Areál měl pro tuto situaci zařízený Skibus a vše naprosto fungovalo. Na konci nebyl ani problém zapůjčení branek s vrtačkou na náš BOMBA slalom.

Velkou roli pak hrálo počasí, které nám vyšlo perfektně a kromě pátečního dne jsme měli slunečno a mohli si tak zimu užívat naplno. V pátek nám sice místy pršelo, ale i tak jsme si poslední závodní den užili.

Zázemí pro akci jsme tedy měli a vyšlo nám vše. Mou představou bylo, aby každé družstvo bylo o max. 5 – 9 dětech, aby výuka měla smysl. A to se nám povedlo: Štěpovo tým 5 dětí, Kája byla s Kačkou a měli 5 dětí, Fachy měl 5 dětí, Honza 7 dětí a Kapřík 9 dětí. Snowboardistů jsme měli 6 a ty měly na starosti Andy a Kačaba. Kája s Kačkou měly mírné začátečníky a já jsem měl lyžemi nepolíbené, ale zase nezkažené. Každý z dospěláků se snažil dětem dát vše a neustále s dětmi dělali cviky, která znali nebo jsem večer na poradě předváděl. Za sebe musím říci, že jsem z fungování vedoucích, jako lyžařských instruktorů, měl před Zimou 2019 obavy, které ze mne po prvním dni spadly. Protože bylo vidět, jak je to s dětmi na lyžích baví, věnují se jim a baví to i děti a u většiny z nich byl vidět pokrok. Na lyže jsem velice přísný a musím říci, že někteří mí kamarádi by se jako instruktoři neztratili.

Co se týče mého týmu a úplných začátečníků, musím říct, že jsem věděl, co mě čeká, a tak jsem z toho neměl strach, přeci jenom mi rukami prošlo již tolik dětí. Malou komplikací bylo to, že tu nebyl mírný plácek na učení, ale dětský park byl prudší, což má dvě strany. Jedna je, že děti mají větší strach a tak jim to zpočátku déle trvá a když Vám spadne jeden a zvednete ho, spadne mezitím druhý a čtvrtý a takhle dokola. Ta druhá je ta, že když se to naučí tady, tak pořádně a sjedou vše. Což se taky již druhý den odpoledne ukázalo a společně jsme tak sjeli vše a začali jsme plnohodnotně lyžovat. Na konci kurzu si dovolím říci, že jsme překonali některé děti z vyšších týmů a jsem za Elišku Z., Lauru P., Vašíka K., Radka D. a Prokopa K. nesmírně rád, že máme dalších 5 lyžařů a je jen na rodičích, jak s tím naloží, ale je potřeba, aby se děti na hory dostávaly častěji.

Když jsem viděl, jak to Lauře P. na konci kurzu jde, smál jsem se ze vzpomínky telefonátu s jejím tatínkem Jirkou, který říkal, že určitě za skipas moc neutratíme, protože Laura jede poprvé a moc toho nenalyžuje a já mu říkal, že bude druhý den jezdit jako nic. Tak teď máš Jirko lyžařku a doufám, že jí také vezmeš na hory!

Maminka Elišky Z. tomu také nemohla věřit a málem brečela dojetím.

Snowborďáci jsou kapitola sama do sebe, ač jezdit na prkně umím, nezasahuji do toho. A holky, Kačaba s Andy, se s tím popraly statečně a dětem daly své maximum. Když už jsme si se Zděndou V. nevěděli rady, jak ho dál posunout, rozhodli jsme se ho svěřit do lyžařské školy na 1 hodinu instruktorovi, který nám pochválil základy, které jsme mu dali a Zděnda tak dostal další cenné rady, jak na sobě pracovat. Výuku jsme platili ze svého rozpočtu. S výukou mu pomáhal i nejstarší snowboardista z dětí Sebík (16 let), který se za chvíli stane určitě jedním z nás. Že se Zděnda dál posunul svědčí i to, že nakonec obsadil 3. místo na BOMBA Slalomu ze všech snowboarďáků.

Jako osobnost BOMBA ZIMY 2019 je pro mne Petruška Kudová, která celou dobu dávala do lyžování velkou energii, ve čtvrtek si dala se všemi Aquapark ve Špindlu, pak neuvěřitelných 20 km s Hobstíkem na běžkách, kdy přijeli akorát na večeři a na dotaz Petrušky, zda chce jít na večerní lyžování, tak bylo rozhodné ano! A den poté na závodech porazila všechny děti bez ohledu pohlaví a věku s nejlepším časem trati a to vše ve věku 9 let. BOMBA!

Podtrženo, sečteno i přes mé velké nároky na lyže a věci kolem, musím konstatovat, že jsem s BOMBA lyžákem byl absolutně spokojený, a to jak s vedoucími, kteří mne velmi překvapili a velice pomohli k celému výsledku, tak i s dětmi a jejich přístupem. Mé očekávání a sny byly naplněny a jsem velice šťastný, jak to vše dopadlo, jakou úroveň BOMBA Zima 2019 měla a všem zato díky!

Neměli jsme žádný úraz, což může být štěstí a nebo přístup všech instruktorům k družstvu, chování dětí a ostatních aspektů bezpečnosti.

Velice děkuji i Vám rodičům, kteří jste vytrvali a věřili nám, i když nám vypadlo ubytování a další věci.

BOMBA Zimu 2019 řádím na 1. místo před podzim a léto a to z důvodu toho, že lyže a hory mám opravdu rád a když jsem nyní zjistil, že má BOMBA parta dává i tohle, nezbývá mi nic jiného než začít připravovat ZIMU 2020.

Byl to neskutečný týden s dětmi, přáteli a mou rodinou a za vše Vám velice děkuji. Poděkování patří všem, co se na BOMBA Zimě podíleli, ukázali a přidali ruku k dílu.

Vy všichni jste mi splnili sen, děkuji.

S pozdravem Štěpán Šlechta, BOMBA tábor

PS: Kdo bude chtít dál pilovat svůj styl, těším se na něho v Lyžařské škole SCOTT v Altenbergu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *